تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نانو فناوری در صنعت غذایی

  فضای رقابتی کنونی، واحدهای تولیدکننده صنعت غذا همچون بسیاری از صنایع دیگر برای تولید و فروش محصولات خود با مشکلات عدیده ای روبهرو هستند، مصرف كنندگان متقاضی محصولات معتبر (مجاز)، خوش طعم، بهداشتی و باکیفیت هستند که همگی به طور مستقیم با فناوری تولید در ارتباط است. در واقع می توان گفت امروزه بیشترین رقابت صنعت غذا در ابعاد تكنولوژیكی است، بنابراین بهره گیری از آخرین فناوری های روز دنیا برای حفظ و گسترش بازار در صنعت غذا و فراوری غذا امری ضروری است. آینده متعلق به محصولات فرآوری شده و فرآورده های جدیدی است كه اهدافی همچون بهبود كارایی محصول، طولانی شدن عمر ماندگاری و تازگی محصول، بهبود كیفیت و ایمنی غذا را دنبال می كنند. تمامی اهداف مذکور از طریق بهره گیری از فناوری نانو قابل حصول هستند.

  نانو تكنولوژی می تواند برای توسعه کاربردهای مواد در اندازه های كوچك، بهسازی، كنترل انتقال محموله، شناسایی آلودگی و تولید ابزار هایی بسیارکوچک برای زیست شناسی سلولی و مولكولی استفاده شود. در واقع نانو تكنولوژی شامل ابداع و استفاده از مواد آلی و غیر آلی در مقیاس بسیار کوچک است.

  دست كاری پلیمرهای غذا و مجموعه های پلیمری باعث بهبود كیفیت غذا و سلامتی می شود. با استفاده از فناوری نانو می توان موادی با ویژگی جدید ایجاد کرد. ویژگی هایی همچون: خود جمع كن، خود التیام و خود نگهدار. این ویژگی ها همگی در صنایع غذا کاربرد های فراوان دارند.

  نانو تکنولوژی دارای سه شاخه نانو فناوری خشک، مرطوب و محاسبه ای است که از نظر کاربردی در علوم مختلف به خصوص در ساخت و تولید مواد الکترونیکی، پزشکی و صنایع غذایی کاربرد دارد. مقاله حاضر تلخیصی است از سمیناری باعنوان (نقش فناوری نانو در صنایع غذایی ) که در دانشکده علوم دامی و صنایع غذایی برگزار شده، و طی دو شماره در بهكام ارائه خواهد شد. در این شماره به تعریف فناوری نانو و همچنین کاربردهای آن درصنعت غذا خواهیم پرداخت.

   


  این مطلب تا کنون 80 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : نانو ,فناوری ,صنایع ,صنعت ,غذایی ,تولید ,فناوری نانو ,صنایع غذایی ,نانو فناوری ,نانو تكنولوژی ,بهره گیری ,
  نانو فناوری در صنعت غذایی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر